پارسایی در صندوق سرمایه و سودآوری

پارسایی در صندوق سرمایه و سودآوری

نوشته: کرولاین چویی

منبع: وال استریت جورنال

          صندوق سرمایه گذاری متقابل نه چندان شناخته شده «صندوق درآمد امانت» یا عنوان اصلی آن Amana Income Fund یکی از بالاترین کارایی های سال جاری را داشته است. این صندوق برای داشتن چنین کارایی باید از قوانین اسلامی ممنون باشد.

          صندوق امانت صندوقی است تخصصی که بر اساس اصول مذهب دین اسلام سرمایه گذاری می‌نماید. این مسئله بدین معنا است که این صندوق باید از سرمایه گذاری ئدر بانکها یا شرکتهایی که از راه اخذ بهره از وام گیرندگان کسب درآمد می‌کنند، مانند بسیاری چیزهای دیگر،  پرهیز کند. علاوه بر آن در شرکتهایی که وام گرفته اند نیز نمی‌تواند سرمایه گذاری کند.

          امسال این محدودیت ها دارد سودآوری می‌کند. این صندوق، که به دنبال شرکتهایی با پایه و اساس محکم می‌گردد که سود سهام پرداخت می‌کنند، به شدت از قلع و قمع مرتبط با مسائل رهنی که از تابستان گذشته تاکنون بازار را تحت فشار گذاشته دوری گزیده است. صندوق درآمدی امانت از ابتدای تاسیس در سال جاری تاکنون 13٪ سود کسب کرده و جزء  صندوقهای سودآور برتری قرار گرفته که تنها 2٪ از کل صندوقها را تشکلی می‌دهند. بر اساس آمارهای شرکت Lipper Inc. که به بررسی سود و زیان صندوقها می‌پردازد، در حالی که سهام بسیاری از بانک‌ها و حق العمل کاری ها به دلیل پیگیری کاهش وثیقه های گزاف رهن ها در حال سقوط است، سرمایه پشتورانه درآمدی متوسط سهام این صندوق بالغ بر 6/3 درصد بوده است.

          نیکولاس کایزر از شرکت Saturna Capital Corp.، که مدیریت صندوق امانت را به عهده دارد، می‌گوید:" این که شما (بانکها و حق العمل کاری ها) هر ساله دوره های تناوبی این چنینی ندارید خیلی عالی است. از آن عالی تر این که شما چنین دوره ای را از سر گذرانده و از آن سر بلند بیرون آمده باشید."

          در حقیقت، بیشتر صندوق های تقابلی که بر اساس اصول دینی اسلام اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند به خوبی از آشفتگی های اعتباری اخیر عبود کرده اند. پس از اینکه شاخص 500 سهمی شرکت Standard & Poor سالها به عنوان پیشرو بازار عرضه مطرح بوده، در سال جاری، دو صندوق اسلامی که بوسیله شرکت Azzad Asset Management عرضه گردیدند، و مجموع دارایی های آنها از دارایی 1/333 میلیونی صندوق امانت کمتر بوده نیز توانستند این شرکت را پشت سر بگذارند.

          صندوق اسلامی داو جونز تا این تاریخ 3/13٪ رشد داشته، که این رشد این شرکت را در جمع شرکتهایی قرار می‌دهد که دارای سهام عمده بازار سرمایه گذاری بوده و 4٪  کل شرکتها را تشکیل می‌دهند. Assets Advisors که یکی از شرکتهای Dow Jones & Co./> و ناشر روزنامه وال استریت جورنال است، در تابلوی اصلی پشت سر شاخص بازار اسلامی داو جونز قرار دارد.

          یکی از شرکتهای خواهر صندوق امانت با نام صندوق رشد و توسعه امانت یا Amana Growth Fund است، اما به این خوبی عمل نکرده است. این صندوق با 680 میلیون دلار دارایی در شرکتهایی سرمایه گذاری می‌کند که انتظار می‌رود درآمدهای آنها سریعتر از دیگر شرکتهای موجود در بازار عرضه با افزایش مواجه شود. این شرکت امسال 5/11٪ سود داشته است. هر چند این مقدار از میانگین بازار عرضه بیشتر است ولیکن سود این شرکت 4/1 درصد کمتر از شرکتهای رشد و توسعه همطراز آن بوده است.

          آقای کایزر می‌گوید این صندوق در اصل به دنبال سهام در حال رشدی است که چنان مشخصات ارزشی و قیمتی دارند که نسبت قابل قبول قیمت به سودشان چند برابر است، لیکن در سال جاری بهترین عملکرد ها تنها متعلق به سهام شرکتهایی همیشه دراوج، همچون شرکت گوگل بوده است. وی می‌گوید:" بنابراین یکی از سهام ما امسال خیلی خوب عمل نکرده است."

          صندوقهای اسلامی، مثل همه صندوقهای وابسته به ادیان دیگر، از سهامی که در این نوع بانکداری سهام حرام نامیده می‌شوند، مثل سهام کارخانه های تولید نوشابه های الکلی، تنباکو، ابزار آلات قمار و سلاح دوری می‌گزینند. بعلاوه آنها مجبورند از شرکتهایی که در پروسه آماده سازی گوشت خوک دخیل هستند و شرکتهایی که قروض و دیون آنها بیشتر یا مساوی 33٪ دارایی های آنها است، تبرا بجویند.

          این قوانین کار با نیمی از سهام صنایع معمول در آمریکا را از دور خارج می‌کند. اگر شاخص 3000 Russell که تقریباً سهام 3000 شرکت بزرگ ایالات متحده بر اساس ارزش سرمایه در بازار و چیزی در حدود 98٪  سهام آمریکا را در اختیار دارد، کنار بگذاریم تنها سهام 1500 شرکت باقی می‌ماند که صندوق امانت می‌تواند از میان آنها انتخاب نماید. در مقام مقایسه، شرکت KLD Research & Analytics‌ که یک شرکت تحقیقاتی سرمایه گذاری اجتماعی است، دارای 2100 سهم در شاخص گسترده خود است.

          صندوقهای متقابل دین محور یا دارای وجدان اجتماعی، که انواع مختلفی از این صندوق ها موجودند، تمایل به فعالیت در حدی پایین تر از شاخص گسترده بازار دارند. اغلب چنین اتفاق می‌افتد که به این دلیل که این صندوق ها از بخش هایی از بازار منع می‌شوند، این مسئله باعث می‌گردد آنها از بسیاری از سهامی که عملکرد خوبی داشته اند دور بمانند. در همین زمان، تحقیقات انتخاب و خرید سهامی که باید توسط معیارهای اجتماعی و مذهبی آنها انجام گیرد هزینه نگهداری سرمایه و دارایی های آنها را بالا می‌برد.

          صندوق امانت تکذیبی قوی بر این تصور و اندیشه بوده است. در پنج سال گذشته هر دو صندوق این شرکت جزو سودآور ترین صندوقهای در رده خود بوده‌اند و هر ساله 20٪ دارایی خود را به صورت سود بازگردانده اند.

          به گفته دیوید کتمن، که یکی از محققان شرکت Morningstar Inc. است، برخی از قوانین سرمایه گذاری امانت، مثل حجم معاملات پایین در خرید و فروش سهام و ناسازگاری آنان با قرض و دین، برای کسانی که مایل به سرمایه گذاری های بلند مدت هستند مطبوع است.

          صندوق امانت، بدلیل وجود محدودیت هایی در قروض و دیون شرکتهای سهامی، برخی سرمایه گذاری های خوب انجام داده است. افزایش دارایی های این صندوق با خرید سهام Washington Group International Inc. که شرکتی ساختمانی است، در ژانویه 2006 و پس از آنکه آقای کایزر متوجه سطح دیون صفر این شرکت گردید، به ازای هر سهم 55 دلار آغازشد. وی می‌گوید:" این خرید برای ما عالی بود." امانت به تازگی و پس از تقویت آنها در یک مسابقه افزایش قیمت این سهام، آنها را به قیمت هر سهم 50/91 دلار به فروش رساند.

          با این حساب، قوانین اسلامی در همه جنبه ها به کمک این صندوق آمده است.

 

 

/ 0 نظر / 17 بازدید